Milyen vastag legyen a hőszigetelés? (2.)

A cikksorozat első részéből megtudtuk, hogy milyen energetikai követelményeket kell kielégíteni adott helyen egy hőszigetelő anyag alkalmazásával. Tehát a szigetelendő szerkezet a hőszigetelés. E hőszigetelés vastagságának leegyszerűsített meghatározásához ismerni kell azonban az anyag hőszigetelőképességét, és a vastagság megválasztásával számítható az a várható „U” hőátbocsátási érték, amelyet a szabályozások, a megrendelői igények, vagy a tervezői elképzelések támasztanak.
Hőszigetelőképességről esett szó, ami messze több mint egy deklarált/közölt hővezetési tényező. Ugyan legáltalánosabb hőtechnikai jellemzőként a „λ” érték kerül alkalmazásra, de annak számszerű értéke sok körülménytől függ. Ilyenek pl. (1.) a vizsgált hőszigetelő vastagsága, (2.) a vizsgálati környezet hőmérséklete, (3.) a környezet- s így az anyag nedvességtartalma, (4.) az öregedés hatása. (Valamint a majd a cikksorozat 3. részében említésre kerülő felületi hőátadás, természetes légáramlások.)
A hőszigetelőanyag gyártók termékeiknek a λD azaz deklarált/közölt hővezetési tényezőjét kötelesek közölni W/mK mértékegységgel. (Figyelemmel az MSZ EN ISO 10.456 szabványra.) Gyakran találkozni egy „λ” értékkel, függetlenül pl. a termék vastagságától (a bár egyáltalán nem lényegtelen nedvességi viszonyokat most hagyjuk figyelmen kívül). Meg is figyelhető a piacon -különösen marketingkommunikációs szempontból- hogy évek óta folyik egyfajta „λ háború” – Ki mond nagyobbat! – értsd: kisebb lambdát.
Ad. 1. Pl. az XPS hőszigetelőanyagok esetében az általános klimatikus körülmények között mért hővezetési tényező általában 0,033 és 0,040 W/mK közötti, amit a korrekt gyártók vastagságonként deklarálnak/közölnek kiadványaikban, valamint termékkísérő dokumentumaikon. A RAVATHERM™ XPS-ek esetében az figyelhető meg, hogy típustól függetlenül kb. 80 mm vastagságig 0,033 W/mK-el jellemezhető egy anyag, míg 80 mm felett 0,035-el. Más Gyártóknál ez jellemzően a fenti 0,033-0,040 között mozog.
Mivel a vizsgálati körülmények 8.3_Vastagsag2 2(ISO 10456:2007 szerint) lehetnek 10°C vagy 23°C, lehetnek száraz un. „dry” vagy „23, 50” azaz 23 fok celziusz melletti 50%-os páratartalmú és öregített körülmények között, ezért pontosan akkor lehet összehasonlítani két termék „λ” értékét, ha azok azonos feltételek között mértek.

Megjegyzés: érthető a változás, hiszen ahogy csökken a hőmérséklet, úgy „lassulnak” a mikrocellákba zárt levegőben az elemi mozgások, egyre csökken a hővezetés.
Ad. 3. Tájékoztató XPS „λ” adatok nedvességtartalom függvényében:

Adeklarált/közölt λD mellett szükséges adat a tervezési λT is, ami a már jelzett korrekciós/konverziós tényezőkkel módosított (rontott) érték.
Néhány hőszigetelő és pár hőmérsékleti- (fT) és páratartalmi- (fm) konverziós tényező:


Bővebb információért, árajánlatkéréshez kattints ide vagy keress minket elérhetőségeinken:
- Telefon: +36 (72) 210-987
- Mobil: +36 (30) 3776-775
- E-mail: info[at]teglacentrum[dot]hu
- Személyesen: elérhetőségek,térkép megtekintése.