Mi is az a függesztett álmennyezet?

A függesztett álmennyezetek nagyon divatosak lettek a belsőépítészetben. A szerelés egyszerűsége megengedi az felületek szabad alakítását, valamint teret enged a legbátrabb elképzeléseknek.
FÜGGESZTETT ÁLMENNYEZETEK
A függesztett álmennyezetek nagyon divatosak lettek a belsőépítészetben. A szerelés egyszerűsége megengedi az felületek szabad alakítását, valamint teret enged a legbátrabb elképzeléseknek.
Az elérhető termékek széles skálája lehetővé teszi a rendszermegoldások hozzáigazítását az adott helyiség típusához, vagy az ottani körülményekhez.
FÜGGESZTETT ÁLMENNYEZET FUNKCIÓI
A függesztett álmennyezetek nagy előnye a többfunkciós mivoltuk
Használatukkal eltarakhatók a födém alatti vezetékek, épületszerkezeti elemek . A Siniat kínálatában számos olyan szerelési tartozék érhető el, amelyik lehetőséget ad a mennyezet tetszőleges magasságba történő szerelésésre – egyedileg igazítható a tervben foglaltakhoz, vagy a helyszínen talált követelményekhez. Érdekes belsők megalkotását teszik lehetővé – kiváltképp, ha a mennyezetbe világítás is kerül.

Abban az esetben, ha az épület tűzvédelmi követelményeket is támaszt, biztosítják a födém és a függesztett álmennyezet között található szerkezet, vagy instaláció tűz elleni védelmét is.
Emellett a függesztett álmennyezetek védhetik a helyiséget és a benne tartózkodó személyeket az esetleges tűztől, pl. a fentebb említett szerelvények meghibásodásából adódó tűztől. Megfelelő megoldások alkalmazása garantálja a függesztett álmennyezetek tűzgátló képességét, akár (R)EI 120 szinten. Példa a nóniusz függesztőkre szerelt, 4x15 mm vastagságú NIDA Ogień Plus g-k lemezezésű függesztett álmennyezet.
Teljesítik az akusztikai komfortot érintő követelményeket, mint pl. a hangelnyelési együttható megfelelő szintjének biztosítását. A Siniat kínálatában a NIDA Sonic és NIDA Aku hangelnyelő képességű lapok széles skálája érhető el, alkalmazásukkal a mennyezetek hangelnyelési együtthatója a αw=0,85 értékkel egyenlő.
Fürdőszobákba, uszodákba, vagy szaunákba is beépíthetőek. Ezeket a helyeket a benti levegő magas relatív páratartalma jellemzi, ami kedvez a beépített anyagok felszínén penész kialakulásának. Ebben az esetben ideális választás az üvegszálas NIDA Hydro gipszkarton, amit nedves, vagy akár hosszantartó ideig vizes környezetben is lehet használni.
FÜGGESZTETT ÁLMENNYEZETEK SZERKEZETE
A Siniat álmennyezeti rendszere két fő elemből áll: NIDA gipszkarton lapokból készülő burkolatból valamint a SINIAT acélprofiljaiból szerelt rácsos szerkezetből, amihez a lapokat rögzítik.
A rácsszerkezet készülhet:
- NIDA CD60 profilokból, valamint a kompatibilis SINIAT tartozékokból,
- NIDA MFC rendszer profilokból,
- moduláris álmennyezetek esetén T24 rendszerű profilokból
A gipszkarton tartószerkezet minden rendszerben az igényekhez igazított összeállítású, a megfelelő összeállítás kiválasztása pedig a helyiség geometriájától, a mennyezet felfüggesztésének magasságtától, vagy az esetlegesen fellépő terhelésektől függ.
NIDA CD60 profilokból készült álmennyezeti rácsos szerkezetek fajtái:
- párhuzamos elrendezésű egyszintes rácsszerkezet::
A tartórács, ahogy a neve is mutatja egy réteg, egymással párhuzamos NIDA CD 60 profilokból áll, amiket közvetlenül a födémhez függesztenek a rendszerhez tartozó SINIAT tartozékokból összeállított függesztőkkel.
- kereszt elrendezésű egyszintes rácsszerkezet:
A rácsot tartó- és főprofilok alkotják, melyek egymáshoz képest merőleges elrendezésűek és NIDA LPJ60 egyoldalú kereszösszekötőkkel, vagy NIDA LPP60 kereszösszekötőkkel vannak rögzítve. A tartó és a fő profilok egyszintes összeállítást képeznek.
- kereszt elrendezésű kétszintes rácsszerkezet:
Az álmennyezet kétszintes tartószerkezete NIDA CD60 profilokból készül, amelyek NIDA LK60 keresztösszekötőkkel vannak összekapcsolva és így kereszt elrenezésű rácsot alkotnak. Az összeállítás alsó szintjét teherhordó profilok alkotják, míg a felsőt főprofilok. A rendszerhez tartozó függesztő elemek kiválasztása többek között a mennyezet függesztési magasságától függ.
Az MFC rendszerben a rácsszerkezet kétszintes kereszt elrendezésű. Az alsó szintet max. 400mm távolságú NIDA MFCC50 teherhordóprofilok, míg a felsőt egymástól max. 1200 mm távolságra levő MFCP44 profilok alkotják, amiket egymáshoz csavarokkal rögzítenek. A NIDA MFC2330 L acél elemből készült függesztők a fő frofilokhoz csavarokkal vannak rögzítve. A függesztők maximális távolsága 1200 mm.
A teherhordó profilok, a fő profilok valamint a függesztők távolsága a NIDA lemezburkolat vastagságától, valamint az építmény teljes súlyától függ. A súlyba beleszámít: a függesztett álmennyezet saját súlya, valamint az egyéb súlyok, mint a szigetelés rétegeiből adódó, pl. az ásványgyapjú súlya, illetve a mennyezet tartószerkezetére rakódó installációs elemek súlya (A1 és A2 tűzre való reakció osztályban). A teljes terhelés nagyságától függ a mennyezet rácsszerkezetének típusa, valamint a függesztő tartozékok távolságai. A teherhordó profilok maximális távolsága 400mm, azonban a fő profilok és a függesztők távolsága 1200 mm.
Függesztett kazettás álmennyezetek
A függesztett kazettás álmennyezetek rácsszerkezete a T-24 rendszerbeli profilokból készül: CMC 24x38mm fő profilokból, valamint CMC 24x38mm keresztprofilokból, amelyek egyszintes kereszt elrendezésű szerkezetet képeznek. A profilok hosszúsága és távolsága a 600x600mm kazettákba rendezett rácsszerkezettől függ. A rácsszerkezet felfüggesztése Armstrong rendszerű univerzális függesztőkkel történik. Minden, a profilok és NIDA tartozékok maximális megengedett távolságát, valamint az egyes paramétereket érintő információ a „NIDA szárazépítészeti rendszerek.
MILYEN G-K LAPOKAT HASZNÁLJUNK A FÜGGESZTETT ÁLMENNYEZETHEZ?
A megfelelő, a mennyezetek burkolatát képező lapok kiválasztása függ attól a funkciótól, amit az adott helyiségben be kell tölteniük.
Amennyiben a helyiségnek tűzvédelmi követelményeknek kell megfelelnie, akkor a mennyezet szerelésekor elengedhetetlen a DF típusú gipszkarton lapok használata, amelyeke ki tehetők magas hőmérsékletnek. Alap példája ennek a típusú lapnak a NIDA Ogień Plus, amely a függesztett álmennyezett 12,5mm vastagságú lemezzel történő burkolása esetén megfelel az (R)EI15 tűzállósági szintnek. A soronkövetkező fontos paraméter, amelyik közvetlenbefolyással van a tűzállósági osztályra, az a lemezburkolat vastagsága. A tűzvédelmi osztály követelményeitől függően a következő mennyezeti burkolatvastagságokat alkalmazzuk:
-
(R)EI 15 – NIDA Ogień Plus 1x12,5mm vagy 1x15mm vastag lapokból készült burkolat;
-
(R)EI 30 – NIDA Ogień Plus 1x18,0mm vastag lapokból készült burkolat;
-
(R)EI 45 – NIDA Ogień Plus 2x12,5mm vastag lapokból készült burkolat;
-
(R)EI 60 – NIDA Ogień Plus 2x15,0mm vagy 3x12,5mm vastag lapokból készült burkolat;
-
(R)EI 90 – NIDA Ogień Plus 2x15,0mm 1x12,5mm vastag lapokból készült burkolat;
-
(R)EI 120 – NIDA Ogień Plus 4x15,0mm vastag lapokból készült burkolat;
Figyelem: Lehetséges NIDA Woda Ogień Plus, NIDA Twarda vagy NIDA Hydro lapok használata más konfigurációkban azzal a feltétellel, hogy a lapok összeadott vastagsága nem lesz kisebb, mint ami a fenti rendszerből következik.
Ha a helyiségek akusztikai komfortot érintő követelményeknek kell, hogy megfeleljenek, akkor ideális megoldás a NIDA perforált lapok használata, amelyekkel lehetővé válik az optimális hangterjedési feltételek elérése.
Az alkalmazott rendszertől függően a következő lemezfajták használatosak:
-
NIDA Sonic perforált gipsz lapok – alkalmazás: függesztett álmennyezetek NIDA CD60 profilokból készült tartószerkezeten, vagy MFC rendszerű függesztett álmennyezetek
-
NIDA Aku perforált kazettás lapok – alkalmazás: kazettás függesztett álmennyezetek
Mind a NIDA Sonic, mind a NIDA Aku lapok többféle változatban kaphatók a perforáció elrendezésétől függően, ami a hangelnyelési együttható értékére van hatással. A témáról pontosabb információk a termékismertetőkben találhatók.
Ha a helyiség, ahová a függesztett álmennyezet beszerelésre kerül nedvesség, vagy víz hatásának van kitéve, akkor a megoldást a NIDA H1, vagy H2 típusú gipszkarton lapok jelentik. Jellemzőjük a csökkentett nedvszívó képesség. Standard szerint NIDA Woda H2 típusú lapokat használnak(nedvszívási képesség kisebb, mint 10%), olyan helyiségekben, mint fürdőszobák, konyhák, ahol a levegő relatív nedvességtartalma időszakonként (10 óráig) 85 %-ig emelkedhet. A NIDA g-k lapok használhatók még hosszú ideig nedves, vagy víz hatásának kitett helyeken, pl. uszodákban, szaunákban. Ilyen esetekben NIDA Hydro üvegszálas g-k lapok használhatók, mert nedvszívó képességük 3 % alatti, magjuk pedig penészesedés elleni anyagokkal dúsított.
Számos esetben a függesztett álmennyezetek elé nem csak egy, hanem több követelményt is állítunk. Az elérhető széles NIDA g-k választéknak köszönhetően a megfelelő burkolat kiválasztása lehetséges minden szituációra.Ha a helyiség tűzvédelmi követelményeknek kell, hogy megfeleljen, és még a levegő relatív nedvességtartalma is 85 %-ig emelkedett, ideális megoldás a NIDA Woda Ogień Plus lapok használata, melyek kitűnően vizsgáznak ilyen helyzetekben.
HOGYAN VÁLASSZUK MEG A FÜGGESZTŐ TARTOZÉKOKAT
A függesztő tartozékok kiválasztása többek között a függesztés magasságától, valamint az esetleges tűzállósági követelményektől függ:
-
Amennyiben a felfüggesztés magassága meghaladja a 18cm-t és tűzgátlási igény is adódhat, a következőket alkalmazzuk:
-
NIDA WON60 elfordítható nóniusz függesztők a NIDA WGN nóniusz felső függesztőkkel, és esetlegesen a NIDA PN nóniusz hosszabbító elemekkel;
-
Nóniusz alsó megerősített függesztők a NIDA WGN nóniusz felső függesztőkkel valamint esetlegesen a NIDA PN nóniusz hosszabbító elemekkel olyan helyiségekben,ahol nagyobb a nem megfelelő használatból adódó, vagy véletlen kár keletkezésének veszélye.
-
Nóniusz függesztőket szabvány szerint az 1,50m feletti függesztési magasság fölött használnak;
-
Ha a függesztési magasság meghaladja a 18cm-t és nincs tűgátlási igény, NIDA WO60 elfordítható függesztőket, valamint NIDA függesztő pálcákat használnak; szabvány szerinti alkalmazás mennyezetekben egyszeres, tűzállósági követelményeket nem támasztó burkolattal; a javalsolt maximális függesztési magasság 1,50m.
-
Ha a függesztés magassága nem haladja meg a 18cm-t és tűzgátlási igény is felmerül, a következők tartozékokat alkalmazzák:
-
NIDA ES60 rögzítő elemek;
-
NIDA EL60 elasztikus rögzítő elemek;
-
NIDA WP60 tetőtéri függesztő – általában fa födém beépítésénél alkalmazzák.
-
A NIDA ES60 és NIDA WP60 függesztő elemek használata esetén lehet nagyobb, mint 18 cm a függesztési magasság. A SINIAT kínálatában található NIDA ES60 rögzítők esetén a maximális magasság 300mm, a NIDA WP60 tetőtéri függesztők pedig 250mm magasságig kaphatók.
Egy további szempont ami befolyással bír a megfelelő mennyezeti függesztő rendszer kiválasztására, az az építmény teljes súlya, ami meghatározza a függesztő elemek fajtáját, illetve távolságait.
FIGYELEM:
Ha a környezet agresszív, hosszan tartó nedvesség, vagy víz hatásának van kitéve, javalolt a NIDA HYDRO C3, vagy C5 korróziós osztályba tartozó szerelési tartozékok használata.
HOGYAN SZERELJÜNK LÁMPATESTET FÜGGESZTETT ÁLMENNYEZETBE?
A Siniat szárazépítészeti technológiája szerint készült függesztett álmennyezetek számos lehetőséget kínálnak a mennyezet felületének kialakítására és elrendezésére, ennek egyik látványos eleme a világítás beépítése.
A világítás beépítése a kiválasztott lámpatestek fajtájától és súlyától függően számos különféle módon lehetséges.
Ha a mennyezetnek nem kell tűzgátlási igényeknek is megfelelnie, a lámpákat beépíthetjük és összhangba hozhatjuk a mennyezet burkolatával. Tartsuk azonban szem előtt, hogy a függesztett mennyezetbe szerelt világitás további terhelést jelent, ami hatással van a mennyezet tartószerketetét képező profikok távolságaira. Javasolt, hogy a túlzott terhelést jelentő világítás egy független függesztési rendszer segítségével legyen rögzítve.
Abban az esetben, ha a mennyezetnek tűzgátlási igényenek is meg kell felelnie, a beépített lámpatesteket ugyan olyan típusú és vastagságú gipszkartonnal kell bedobozolni, mint amilyen a mennyezet burkolata.