Betonozás télen, nyáron
Ha a betonkészítésről beszélünk és fontos, hogy az jó minőségű legyen nemcsak a technológiai előírásokat kell betartani, hanem az időjárást is figyelembe kell venni.
Az elmúlt 50 év alapján Magyarországon a leghidegebb hónap a január volt. Hideg időjárásra viszont október közepétől április közepéig számítani lehet, ezért erre alaposan fel kell készülni. Betonkészítés szempontjából azt nevezzük hideg időnek, amikor az átlaghőmérséklet három napon át legfeljebb 15 ° C. Mindez igen fontos a betonozás három fázisában: a keverés, bedolgozás és szilárdulásnak időtartama alatt. Ha a hőmérséklet alacsony a kezdő szilárdság és a végszilárdság is csökken. Most nézzük a meleg időjárást: ha a hőmérséklet tartósan, azaz legalább 4 órán át 25 ° C és 38 ° C fok között mozog már okozhat a betonban minőségi romlást. Nemcsak az erős nap, de a páratartalom és szél is fontos tényező, ha jó betont szeretne. Ha a hőmérséklet tartósan meghaladja a 38 ° C fokot, akkor egyáltalán nem ajánlatos betont készíteni.
Mivel a beton felhasználási területe igen széles (használják: alapozáshoz, pillérek, gerendák, födémek elkészítéséhez, csatornázáshoz, különböző burkolatok esetében), az időjárást figyelembe véve, íme néhány fontos tudnivaló az alapanyagokkal kapcsolatban.
Adalékanyag (kavics, különböző nagyságú kőzúzalék, homok)
Amennyiben a beton szokványos körülmények között készül, meleg időben valamennyi betonhoz használatos adalékanyag megfelel. Hideg időben törekedni kell az alacsony vízigényű adalékanyagok használatára.
Betonkészítés hidegben
- Gondoskodni kell fagyásgátló adalékszerről.
- A megkevert betont a lehető leggyorsabban használjuk fel, hogy a hőmérséklete ne csökkenjen.
- Betonkészítés melegben
- Gondoskodjunk arról, hogy a felhasznált víz hideg legyen.
- Ha mixerkocsit használunk a dob külső felületét jó, ha fehérre festjük, vagy a dobot vízzel locsoljuk a betonkeverék betöltése előtt.
Fagyott talajon és fagyott szerkezeti részeken nem szabad betonozni.
- Ha a beton hőmérséklete átmenetileg fagypont alá csökken, akkor a kizsaluzást legalább a fagypontos napok számával el kell halasztani.
Figyeljünk, hogy az aljzat és a zsaluzat ne vonjon el vizet a betontól (nedvesítsük be).
- Ha a munka valamiért leáll, a rakodógépben, járműben lévő betont a széltől, napsütéstől védeni kell, a keverő forgódobját vízpermettel hűteni célszerű.
- Ha nem lehet minden feltételt biztosítani a magas hőmérsékleten való betonozáshoz, javasolt a munkát inkább hűvösebb napokra halasztani.
A cikk általános tájékoztatást nyújt a betonozásról, a javasolt alapanyagokról, kiemelve olyan fontos tényezőket, amire egy laikus ember nem mindig gondol. Célunk most nem az, hogy megtanítsuk betonozni. Akár úgy dönt, hogy maga felügyeli a folyamatokat, akár megrendeli a készbetont, fontosnak tartjuk, hogy tisztában legyen néhány alapvető dologgal. Ha további kérdése merül fel, írjon szakértőnknek.
Forrás: homeinfo.hu